Wizyta Młodzieży działającej przy parafii Opatrzności Bożej w Michałowie
Zdjęcia

W dniu 23.12.2015 gościliśmy w naszej placówce młodzież działającą przy parafii Opatrzności Bożej w Michałowie. Nasi uczestnicy zaangażowali się w pomoc przy dekoracji sceny.   Przybyli goście zaprezentowali nam ciekawą scenkę artystyczną o tematyce świątecznej. Przedstawienie nawiązywało do świąt Bożego Narodzenia i pokazało współczesny model świąt. Po występie kierownik w imieniu wszystkich podziękował młodzieży i składając świąteczne życzenia wręczył kosz słodyczy.

Spotkanie Przedświąteczne w WTZ
Zdjęcia
Dnia 22 grudnia 2015 roku odbyło sie w naszym warsztacie Spotkanie Przedświąteczne, oprócz uczestników i całej  kadry przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Michałowa Włodzimierz Konończuk, ks. Jan Jaroszuk- dziekan okręgu gródeckiego , ks. Krzysztof Andryszak – proboszcz z Michałowa, kierownik GKIM Eugeniusz Załęski oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Żednia Marek Chilimoniuk.  Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, świątecznej atmosferze przy wigilijnych potrawach, a na koniec uczestnicy zaśpiewali  kolędy. Część potraw była przygotowana przez uczestników i kadrę a część w pracowni Gospodarstwa Domowego.

Członkowie Stowarzyszenia HAPPY DOG odebrali karmę dla psów.
Zdjęcia
W ramach warsztatowych akcji „Pomocna Dłoń” w dniach 7-11.12.2015 prowadzona była w placówce zbiórka karmy dla psów, która miała na celu wsparcie Stowarzyszenia „Happy Dog” z Białegostoku. Organizacja ta zajmuje się pomocą psom i osobom ze środowisk i wykluczonych. Została powołana przez miłośników psów i prowadzi dla nich domy tymczasowe jak też nadzoruje przebieg ich adopcji. Uczestnicy WTZ, po wcześniejszym omówieniu z instruktorem działań stowarzyszenia jak też celu akcji w przeciągu tygodnia zebrali ponad 80 kg. Suchej karmy, która odebrana została przez członków i prezesa stowarzyszenia w dniu 18.12.2015. Przybliżyli nam oni cel prowadzenia stowarzyszenia, zasady postępowania z psami, jak też zaprezentowali umiejętności trzech przywiezionych ze sobą czworonogów.

Mozaika Kultur – Dzień 2
Projek realizowany przez Stowarzyszenie DRUMLA wraz z PFDF Michałowo:
Warsztaty śpiewu tradycyjnego jako przykład dziedzictwa ludowego gminy.
Zdjęcia    Film
Od 4 grudnia Stowarzyszenie Drumla wraz z PFDF w Michałowie prowadziło warsztaty pt „Mozaika Kultur – Warsztaty śpiewu tradycyjnego jako przykład dziedzictwa ludowego gminy”. Warsztaty śpiewacze odbyły się w WTZ Nowa Wola, które prowadziła Julita Charytoniuk. Odwiedziliśmy kilka starszych pań, od których nauczyliśmy się starych pieśni z okolic Michałowa. W trakcie spotkań było sporo ćwiczeń oddechowych, ruchowych, po których łatwiej i głośniej się śpiewa. Nauczyliśmy się kilku pieśni wykonywanych przez starszych mieszkańców gminy Michałowo. Drugą część warsztatów prowadziła Joanna Zubrycka, czyli Miss God. Formuła warsztatów Etno-elektro ma pokazać jak możemy przetwarzać dźwięk, głos, pieśń za pomocą nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Bawiąc się dźwiękiem stworzyliśmy aranżacje do pieśni, poznaliśmy techniki i możliwości które daje elektronika w połączeniu z muzyką tradycyjną. Finał warsztatów odbył się 18 grudnia, w piątek o godz. 17 w PFDF w Michałowie.

Wycieczka po Operze Białostockiej
Zdjęcia
W dniu 10.12.2015r uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowej Woli wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. Na początku naszej wycieczki odwiedziliśmy kino Helios i obejrzeliśmy film pt : „ Listy do M”. Dalszym etapem  naszej podróży było zwiedzanie Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskie Centrum sztuki w Białymstoku. Pod okiem fachowej osoby mogliśmy poznać historię powstania obiektu , poznać architekturę budynku, zobaczyć piękną salę koncertową oraz przejście po schodach i korytarzach gdzie przechodzi wiele sławnych gwiazd.

I Przegląd Kolęd i Pastorałek Wielowyznaniowych – Łaźnie
Zdjęcia
W dniu dzisiejszym grupa uczestników naszego WTZ uczestniczyła w I Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Wielowyznaniowych Supraśl 2015, który zorganizowany został przez Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Łaźniach. Nasi podopieczni zaprezentowali Skrót Prawosławnych Obrzędów Kolędniczych. Do występu wykorzystali zabrane przez siebie starodawne stroje kolędnicze, niegdyś popularne w naszym regionie. Spotkanie swą obecnością zaszczycili duchowni wielu wyznań jak też władze samorządowe regionu i powiatu.


Mozaika Kultur – Dzień 1

Projek realizowany przez Stowarzyszenie DRUMLA wraz z PFDF Michałowo:
Warsztaty śpiewu tradycyjnego jako przykład dziedzictwa ludowego gminy

Zdjęcia

 


  Uroczyste Obchody Piątych Urodzin Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowej Woli
Zdjęcia
1 grudnia 2015 roku WTZ w Nowej Woli uroczyście świętował piąte urodziny. Kadra i uczestnicy rozpoczęli przygotowania do uroczystości z miesięcznym wyprzedzeniem. Przygotowano pięć dużych ram ze zdjęciami przestawiającymi historię. Jak na urodziny przystało zamówiono tort. Uczestnicy i ich opiekunowie zadbali o ciasto na poczęstunek.  Uroczystości rozpoczęły się modlitwą w nowowolskiej Cerkwi celebrowaną przez jego Ekscelencję Arcybiskupa Jakuba. Po nabożeństwie wszyscy spotkali się w budynku WTZ. Pani prezes Fundacji Nowa Wola Małgorzata Pawluczuk przywitała gości i złożyła serdeczne podziękowania wszystkim kto wspiera, pomaga i pracuje na rzecz osób niepełnosprawnych. Następnie kierownik WTZ  ks. Jarosław Szczerbacz przedstawił historię placówki w krótkiej prezentacji multimedialnej. Nasi uczestnicy pod okiem pracowni artystycznej zaprezentowali swój dorobek, po jednym utworze z każdego roku funkcjonowania. Po ciepłych słowach i miłych życzeniach częstowano się tortem i słodyczami. Przy kawie i herbacie był czas na wspominanie i dzielenie się refleksami z niedługiej ale jakże prężnej pracy.Film zrealizowany przez Tomasza Wiśniewskiego z Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie
Dokument z uroczystości pięciolecia WTZ – U źródeł wiary TVP Białystok 20 XII

 Projekt Świąteczne ozdoby DPS Garbary
Dnia 26 listopada w odpowiedzi na zaproszenie Domu Pomocy Społecznej „Spokojna Przystań” uczestniczyliśmy w przedświątecznych warsztatach plastycznych, podczas których pięcioro naszych uczestników doskonaliło technikę wykonywania kartek bożonarodzeniowych.

IV Przegląd Pieśni Patriotycznych „Jestem Polakiem” Szumowo
Zdjęcia
W dniu 18 listopada grupa wokalna naszej placówki, działająca w ramach zajęć rehabilitacyjnych przy pracowni artystycznej, wzięła udział w IV Przeglądzie Pieśni Patriotycznej „ Jestem Polakiem”, który odbył się w Szumowie.Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowej Woli zaprezentowali dwa utwory muzyczne ( w tym jeden a capella ), które cieszyły się dużym uznaniem ze strony odbiorców. Po uroczystym powitaniu gości i występie podopiecznych z dwunastu zgłoszonych do przeglądu placówek, miało miejsce wręczenie nagród i dyplomów, oraz wspólny poczęstunek.

 III Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Zbiór Form Artystycznych”
 Zdjęcia   film1   film2
W dniu 05 listopada odbył się wernisaż prac zgromadzonych podczas trwania II Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Zbiór Form Artystycznych”. Uroczystość podsumowująca odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie. Po oficjalnym otwarciu wystawy, którą inaugurował kierownik WTZ ks. Jarosław Szczerbacz, miała miejsce prezentacja dorobku twórczego podopiecznych dziesięciu  placówek, które zgłosiły się do udziału w przeglądzie tj. WTZ Sumowo, WTZ Hajnówka, DPS Garbary, Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku Filia w Bobrowej, WTZ Czarna Białostocka, WTZ Ogrodniczki, WTZ Łaźnie, Dom Pomocy Społecznej „Jawor” w Jałówce, WTZ Sokółka, oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Nowej Woli. Po części artystycznej głos zabrał zastępca burmistrza miasta Michałowo- Jerzy Chmielewski, od którego wszyscy wykonawcy otrzymali dyplom i puchar. Każda placówka otrzymała również słodki upominek. Na zakończenie spotkania wszyscy udali się do pobliskiej restauracji na wspólny obiad i zabawę integracyjną.

Warsztaty Stolarskie w DPS Garbary – karmniki
Zdjęcia
Dnia 03 listopada odbyła się druga część Projektu Stolarskiego realizowanego wspólnie z Domem Pomocy Społecznej „Spokojna Przystań” w Garbarach. Tym razem podopieczni wykonywali karmniki dla ptaków.

 Edukacyjko – Profilaktyczny Projekt z Zespołem Szkół w Gródku
21 październik
Zdjęcia
W związku z decyzją o przystąpieniu do współrealizacji edukacyjno-profilaktycznego projektu prowadzonego od września przez Szkołę Podstawową w Gródku, który nosi nazwę „W poszukiwaniu podobieństw i tolerancji”, w dniu dzisiejszym kilkoro naszych uczestników wyjechało do Tykocina. Zajęcia w których uczestniczyli nasi podopieczni odbyły się na  zamku, który został zrekonstruowany na fundamentach XVI wiecznego zamku królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy – Zygmunta Augusta. Mieliśmy tam „spotkanie z żywą historią”, jak też obejrzeliśmy tam pokaz Animatorów- przedstawicieli rodu tatarskiego, którzy zaprezentowali oryginalne stroje, oraz uzbrojenie tatarskie jak też zasięgnięcia lekcji strzelania z łuku od Mistrzów Europy w Łucznictwie Konnym. Kolejnym  etapem wycieczki, było zwiedzanie Wielkiej Synagogi, gdzie poznaliśmy historię zamieszkujących niegdyś Tykocin Żydów. W oparciu o prezentację multimedialną dowiedzieliśmy się w jaki sposób Żydzi obchodzą święto Purim, nazywane popularnie żydowskim karnawałem, a następnie wykonaliśmy purimowe maski- jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tego święta.

IV Turniej Tenisa Stołowego
Zdjęcia
W dniu 21 października odbył się Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego, którego organizatorem była Warsztat Terapii Zajęciowej w Nowej Woli. Spotkanie miało miejsce na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Michałowie. W turnieju ogółem wzięło udział pięć zaprzyjaźnionych placówek; uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce, mieszkańcy Domu Pomocy społecznej „Spokojna Przystań” w Garbarach, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ogrodniczkach jak też mieszkańcy DPS „Jawor” w Jałówce i pięcioosobowa reprezentacja z naszej placówki. Z racji tego, iż rozgrywki miały charakter integracyjny, w turnieju uczestniczyli też nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół w Michałowie, jak też kadra z przybyłych na spotkanie placówek. Po rozgrywkach wyłonione zostały trzy pierwsze miejsca, za które wszyscy zwycięscy otrzymali puchary, natomiast pozostali gracze otrzymali dyplomy i podziękowania. Po zakończeniu rozgrywek wszyscy zgromadzeni udali się na wspólny obiad i dyskotekę integracyjną. 

Warsztaty stolarskie DPS Garbary – domki
Zdjęcia
W dniu 20.10.2015 podopieczni Warsztatu : Marcin Drobot, Piotr Klimczuk, Krzysztof Wołkowycki wraz z instruktorami Marcinem Małaszewskim  i Marcinem Litwinem wzięli udział w warsztatach stolarskich w DPS w Garbarach. Zadaniem uczestników było zbudowanie budek lęgowych dla ptaków. Nasi podopieczni wykazali się dużą pomysłowością . Po wymiarowaniu i wycięciu elementów powstały dwie budki lęgowe.

Plener malarski w WTZ Nowa Wola
Zdjęcia
W dniu 09 października w naszej placówce odbył się WEWNĘTRZNY PLENER MALARSKI w ramach trzeciej edycji Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Zbiór Form Artystycznych”. Tegorocznym tematem przewodnim są „Barwy minionego lata”. Nasi podopieczni wykonali w grupach pięć prac malarskich z dodatkiem materiałów sypkich. Plener uwieczniony został przez Pracownię Filmu, Dźwięku i Fotografii a nagrany materiał będzie częścią filmu z realizacji całego projektu.

 
Ecostrachy Łaźnie
W dniu 30.09.2015r uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Nowej Woli wzięli udział w konkursie o ekologii pt : „ Pożegnanie lata – Ekostrachy ”.Konkurs został zorganizowany przez ośrodek Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Łaźniach . Naszą placówkę reprezentowało troje podopiecznych : Anna Sołowiej, Dorota Gontarz , Mateusz Tołwiński oraz dwóch instruktorów. Podczas oficjalnego otwarcia imprezy została przedstawiona krótka prezentacja placówki , oraz przywitanie gości. Każda placówka miała możliwość w paru słowach zaprezentować swego ekostracha i opowiedzieć parę słów na temat jego powstania .Wszyscy uczestnicy wykazali się wielką wiedzą na temat segregacji odpadów  oraz o ekologii , za co otrzymali nagrody.
Spotkanie z podopiecznymi DPS Garbary
Zdjęcia
29 września 2015 roku pojechaliśmy całym warsztatem na spotkanie integracyjne do Domu Pomocy Społecznej „Spokojna Przystań” w Garbarach. Zorganizowane tam zostały towarzyskie zawody w tenisa stołowego, a także dyskoteka. Tego typu spotkania cieszą się sporym zainteresowaniem, gdzie głównym celem jest integracja osób niepełnosprawnych.

XIV Plener Malarsko-Rzeźbiarski Narewka 2015
Zdjęcia
24 września 2015 roku kilkoro uczestników wzięło udział w warsztatach na XIV Międzynarodowym Plenerze  Malarsko- Rzeźbiarskim w Narewce. Zajęcia przeprowadzono w GOKu przez profesjonalnych artystów starodawną techniką graficzną – MONOTYPIA. Nasi uczestnicy wykonali bardzo ciekawe prace. Następnie udaliśmy się obejrzeć artystów tworzących w plenerze, pracują oni nad dokumentem malowniczych okolic Narewki, wykonując obrazy i rzeźby z drewna oraz kamienia, poznaliśmy ciekawych ludzi z kraju i zagranicy długo opowiadali nam o swoich dziełach.

 Wycieczka do Warszawy
Zdjęcia
W dniu 22 września 2015 roku w naszej placówce zorganizowana została wycieczka do stolicy. Jako pierwszym ze zwiedzonych przez uczestników miejsc był Stadion Narodowy w Warszawie. Zespół Stadionu Narodowego dba o dostępność obiektu dla wszystkich gości i dokłada wszelkich starań, aby obiekt stawał się coraz bardziej przyjazny także dla osób z niepełnosprawnościami. Trasa naszej wycieczki po stadionie obejmowała m.in. zwiedzanie trybun, szatni piłkarskich, centrum prasowego, kaplicy wielowyznaniowej czy też np. loży platynowej i loży prasowej. Kolejną atrakcją wyjazdu była kopuła planetarium, która mieści się w Centrum Nauki Kopernik, również w Warszawie. Uczestniczyliśmy tam w pokazie filmu 4D pt. „Na skrzydłach Marzeń”. Ciekawostką dla nas wszystkich był fakt iż film został zrealizowany w studio filmowym Niebo Kopernika i jest to pierwsza polska produkcja w technologii fulldome, która umożliwia projekcję na sferycznym ekranie, otaczającym widownię z każdej strony. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, a roli narratora podjęła się Danuta Stenka. Możliwość uczestniczenia w jednej z jego projekcji była dla wszystkich niezwykłą przygodą z nauką i historią lotnictwa, pozwalającą szybować balonem, sterowcem i  samolotem.  Marzenie o lataniu wyniosło nas jeszcze dalej – w kosmos, odwiedziliśmy stację kosmiczną i polecieliśmy rakietą; oczywiście dzięki użyciu technologii 3D. Na koniec wycieczki udaliśmy się na wspólny posiłek integracyjny.

 IV Integracyjny Rajd Nordic Walking Hajnówka 2015
Zdjęcia
Dnia 15 września czworo uczestników: Marek Porębski, Mateusz Tołwiński, Dorota Gontarz, Anna Sołowiej wraz z opiekunami wyjechało na IV Integracyjny Rajd NORDIK WALKING po puszczy Białowieskiej. W tym roku w imprezie udział wzięło 12 placówek a trasa mierzyła ok. 5 kilometrów. W trakcie marszu zaplanowana została podróż kolejką wąskotorową. Po powrocie na metę odbyło się uroczyste rozdanie pucharów, dyplomów oraz medali. Na zakończenie odbyło się ognisko, słodki poczęstunek oraz zabawa taneczna z zespołem muzycznym.
XIII Warsztaty Artystyczne Łazy 2015
Zdjęcia
W dniach 9 i 11 września 2015r troje naszych podopiecznych uczestniczyło w XIII Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatach Artystycznych Łazy 2014r pod hasłem „ Tylko skrzydła mi dajcie rozwinąć „ Tegorocznym patronatem imprezy był Minister Pracy i Polityki społecznej Pan Władysław Kosiniak – Kamysz . W nadmorskiej i niezwykle malowniczej miejscowości Łazy. Głównym organizatorem tej imprezy było PSOUU w Koszalinie. W tegorocznym spotkaniu udział wzięło 32 placówki z całego kraju. Podczas wyjazdu podopieczni mieli możliwość udziału w wybranych przez siebie poszczególnych dziedzinach, tworzenie ozdób i kamieni , drugie życie papieru , warsztatach filmowych , malarskich  w warsztatach rysunkowych, scrapbookingu, wikliniarskich , tanecznych, robienie biżuterii i guziki oraz w innych twórczych zajęciach zapewnianych przez organizatorów. Nasi podopieczni mieli także możliwość pracować pod skrzydłami specjalistów poszczególnych dziedzin. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną czy fizyczną mają ograniczone możliwości samodzielnego działania , a coroczne wydarzenie jakim są warsztaty artystyczne nie tylko wspierają ich rozwój samodzielności ,ale także umożliwiają twórcze wyrażenie siebie, swoich emocji i przeżyć –wszystko to umożliwia sztuka, przez którą mogą przekazać te osoby.

IV Turniej Piłki Nożnej
Zdjęcia
Dnia 11 września 2015 po raz pierwszy uczestniczyliśmy w IV Turnieju Pilki Nożnej na Trawie.Zawody odbyły się w Dzięciołówce. Do rozgrywek zgłosiło się 8 drużyn liczących po siedmiu zawodników. Impreza rozpoczęła się od przywitania i oficjalnej prezentacji drużyn. Drużyny były podzielone na 2 grupy . Każdy mecz trwał dwie połowy po 5minut. Duch rywalizacji sportowej był wyczuwalny od początku rozgrywek. Ważnym aspektem spotkań była gra fair play. Wszyscy grający byli bardzo zadowoleni z zawodów. Oprócz  rywalizacji sportowej odbyło się spotkanie integracyjne i pokaz iluzjonisty. Impreza zakończyła się wspólnym posiłkiem i rozdaniem nagród.

 
IX Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Ogrodniczki 2015
Zdjęcia
04 września wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami wzięli udział w „Wojewódzkiej  Spartakiadzie osób niepełnosprawnych”, która jak co roku odbywa się w Ogrodniczkach. Mieliśmy możliwość udziału w zawodach sportowych i konkurencjach : bieżny tor przeszkód, rzut lotką do celu, rzut piłką lekarską , turniej tenisa stołowego. Nasi uczestnicy bardzo chętnie brali udział w konkurencjach, integrowali się z innymi zawodnikami dobrze się przy tym bawili. Rozwijali swoją aktywność ruchową i poznawali różne dyscypliny sportowe. Największym zainteresowaniem cieszył się paintball.

III Integracyjna Impreza „Kalambury”
Zdjęcia
W dniu 27.08.2015r wzięliśmy udział w III integracyjnej imprezie „ Kalambury”, zorganizowaną przez Dom Pomocy Społecznej „Jawor” w Jałówce. W tegorocznych kalamburach wzięło udział 17 placówek, naszą placówkę reprezentowało trzech podopiecznych ,którzy dzielnie rywalizowali z innymi. Wszyscy bardzo chętnie brali udział w zabawie która była przeplatana śmiechem i humorem.

 
IX Plener Malarski
Zdjęcia   Film
W dniu 20 sierpnia 2015 roku pięcioro podopiecznych naszej placówki uczestniczyło w IX edycji Pleneru Malarskiego, który cyklicznie organizowany jest w Domu Pomocy Społecznej  „Spokojna Przystań” w Garbarach. Wszyscy uczestnicy spotkania wykonali prace plastyczne związane z tematem i hasłem przewodnim tegorocznego pleneru jakim była edukacja ekologiczna „ Dbamy o nasze otoczenie,  edukacja ekologiczna w zakresie segregacji śmieci”. Podczas wernisażu prac miało również miejsce rozstrzygnięcie konkursu literackiego o tej samej tematyce, w którym brał udział jeden z naszych uczestników. Po części oficjalnej mieliśmy możliwość obejrzenia koncertu dwóch zespołów muzycznych jak też uczestniczyliśmy we wspólnej zabawie integracyjnej. 

Zakończenie roku 2014/2015
zdjęcia
Zakończenie roku odbyło się 10 lipca w budynku warsztatu w Nowej Woli. Na spotkanie przybyło dużo rodzin, opiekunów, a także znajomych naszych podopiecznych. Rozpoczęciem był występ artystyczny przygotowany przez uczestników, natępnie wszyscy obejrzeliśmy przezentację multimedialną przypominając sobie początki funkcjonowania warsztatu jakie nastąpiły zmiany, aż do chwili obecnej. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Wizyta w Ośrodku Rehabilitacyjno Opiekuńczym
Zdjęcia
W dniu dzisiejszym podopieczni naszego warsztatu, na zaproszenie matki jednego z podopiecznych, udali się z gościnną wizytą do mieszkańców Ośrodka Opiekuńczo Rehabilitacyjnego, który mieści się przy ulicy Wołodyjowskiego w Białymstoku. Uczestnicy naszej placówki zaprezentowali skrót twórczości artystycznej, którą opracowywali przez ostatni rok. Były to utwory muzyczne, wiersze jak też inscenizacje cieszące się wielkim uznaniem ze strony mieszkańców OOR. Występ wzbudził wiele wzruszeń zarówno u odbiorców jak też uczestników WTZ.  

III Przegląd Piosenki Nowoczesnej „Mam Talent”
zdjęcia    film

Dnia 15 września czworo uczestników: Marek Porębski, Mateusz Tołwiński, Dorota Gontarz, Anna Sołowiej wraz z opiekunami wyjechało na IV Integracyjny Rajd NORDIK WALKING po puszczy Białowieskiej. W tym roku w imprezie udział wzięło 12 placówek a trasa mierzyła ok. 5 kilometrów. W trakcie marszu zaplanowana została podróż kolejką wąskotorową. Po powrocie na metę odbyło się uroczyste rozdanie pucharów, dyplomów oraz medali. Na zakończenie odbyło się ognisko, słodki poczęstunek oraz zabawa taneczna z zespołem muzycznym.

IV Międzywarsztatowy Konkurs Latawców w Kolnie
Zdjęcia
W dniu 13 czerwca 2015 roku kilkoro podopiecznych naszej placówki wzięło udział w IV międzywarsztatowym  konkursie puszczania latawców w Kolnie. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było samodzielne wykonanie latawca przestrzennego lub płaskiego. Jury oceniało wykonanie, oraz wysokość lotu. W imprezie udział wzięli uczestnicy z trzech placówek.  W konkursie uczestnicy z Nowej Woli zajęli drugie miejsce. Dodatkową atrakcją podczas imprezy była możliwość przejechania się samochodem terenowym, oraz quadem.

 
V Podlaski Rajd Rowerowy
zdjęcia
Dnia 30.05.2015 wspólnie z Fundacją Podlaskie Hospicjum Onkologiczne zorganizowaliśmy Festyn Integracyjny w ramach, którego odbył się V Podlaski  Rajd Rowerowy „Dla Hospicjum Dla Życia” . Tegoroczna trasa rajdu mierzyła ok. 19 km, w czasie przerwy był pokaz wspinaczki drzewnej. Podczas imprezy  świętowaliśmy trzecie urodziny Hospicjum,  odbyły się gry i zabawy, konkursy, występy grup muzycznych oraz pokaz Straży Granicznej. Po powrocie rowerzystów wystąpił zespół „Kałaski”. Na zakończenie spotkania wszyscy goście udali się na poczęstunek przy ognisku.

  
Pierwszoklasiści z Szkoły Podstawowej w Gródku
zdjęcia
 
W dniu 28 maja odwiedziła nas liczna grupa sześciolatków ze Szkoły Podstawowej w Gródku. Nasi goście przyjechali po to, aby poznać specyfikę pracy warsztatu jak też przyjrzeć się codziennemu życiu osób niepełnosprawnych. Po zwiedzeniu poszczególnych pracowni, których instruktorzy opowiedzieli o zajęciach prowadzonych w każdej z nich, dzieci uczestniczyły w zajęciach terapeutycznych wraz z naszymi podopiecznymi. Miały one okazję wspólnie aranżować skalnik, pod okiem instruktora z pracowni bukieciarsko- ogrodniczej, czy też np. przyjrzeć się pracy i czynnie uczestniczyć w zajęciach pracowni technicznej. Po ciężkiej pracy i godzinach pełnych wrażeń nadszedł czas na posiłek i zajęcia bajkoterapeutyczne.

 

Dzień Matki
zdjęcia
Dnia 26 maja 2015 roku w naszym warsztacie obyła sie uroczystość z okazji Dnia Matki, na uroczystość zaproszono mamy oraz opiekunów naszych uczestników. Rozpoczęciem był występ artystyczny przygotowany przez naszych podopiecznych. Zaprezentowano wiersze, piosenki oraz śmieszne skecze, które były poświęcone mamom. Na zakończenie nasi uczestnicy wreczyli swoim mamom kwiaty.


IV Podlaskie Targi Ekonomii Społecznej
zdjęcia
 24 maja mieliśmy możliwość zaprezentowania swojego warsztatu podczas IV Podlaskich Targów Ekonomii Społecznej, impreza odbyła sie jak co roku na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, a organizatorem był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku oraz Federacja Organizacji Pozarządowych. Festyn jest świetnym miejscem na promowanie swoich wyrobów, na podpatrzenie ciekawych pomysłów oraz reklamowania naszej placówki. Targi odwiedza bardzo dużo ciekawych ludzi związanych z polityką społeczną, władz regionu oraz organizacji pozarządowych.

 VIII Przegląd Pieśni Patriotycznej „O Czarna Różę” w Czarnej Białostockiej
zdjęcia
 Dnia 21 maja 2015 roku uczestniczyliśmy w VIII Przeglądzie Pieśni i Poezji Patriotycznej i Żołnierskiej „O Czarną Różę”, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Czarnej Białostockiej. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Razem”, Warsztat Terapii Zajęciowej,  jak też Dom Kultury w Czarnej Białostockiej. Festiwal odbył się w trzech następujących kategoriach: soliści, zespoły wokalne , oraz recytatorzy i przeznaczony był dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu białostockiego. Podopieczni naszej placówki zaprezentowali się we wszystkich kategoriach. Przygotowaliśmy wiersz, który wyrecytował Marek Porębski, za co  otrzymał wyróżnienie,  jak też występ solisty i zespołu, którzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszystkie wykonane przez naszych uczestników utwory cieszyły się ogromnym uznaniem widzów i zdobyły dużą aprobatę wśród publiczności.


Piknik Rodzinny w Narewce „Czas na Zdrowie – Aktywnosć Jest Wśród Nas”
17 maja w miejscowości Narewka, odbył się Piknik Rodzinny „Czas na zdrowie – aktywność jest w nas”, w którym uczestniczyliśmy na zaproszenie tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury. Podczas spotkania organizatorzy zachęcali rodziny do aktywnego wypoczynku. Nasza placówka zaprezentowała swoją twórczość poprzez prowadzenie namiotu z rękodziełem, który cieszył się dużą popularnością wśród uczestników imprezy. Udzielaliśmy również wielu informacji dla osób zainteresowanych działalnością warsztatu jak też pracą poszczególnych pracowni.

   

 

 

 


Projekt „Bezpiecznie Jeżdżę – Jestem Bezpieczny”

18 maja Nasz Warsztat odwiedziło dwóch instruktorów nauki jazdy, którzy przeprowadzają ogólnopolską akcję „Bezpiecznie Jeżdżę – Jestem Bezpieczny, gdzie osoby niepełnosprawne, podopieczni DPSów, uczestnicy WTZów mają możliwość przejechania się samochodem specjalnie przystosowanym do takich celów. Akcja udała się i wszyscy byli bardzo zadowoleni.

 X Urodziny Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce

Dnia 11 maja 2015 roku wzięliśmy udział w jubileuszu dziesięciolecia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce. Uroczysta gala z tej okazji odbyła się w Hajnowskim Domu Kultury. Obchody rozpoczęły się nabożeństwem dziękczynnym pod przewodnictwem Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski w Soborze Św. Trójcy. Po nabożeństwie zaproszeni goście udali się do Hajnowskiego Domu Kultury. Zanim rozpoczęło się uroczyste przywitanie na scenie zaprezentował się uczestnik Marcin Waszkiewicz, który recytował wiersz swego autorstwa pt. „Niepełnosprawni”. Zaproszonych gości powitał dyrektor WTZ ks. Michał Niegierewicz wraz z kierownikiem panem Michałem Bajko. Na jubileuszu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich i lokalnych oraz duchowieństwo cerkwi prawosławnej i kościoła rzymskokatolickiego, a także placówki zaprzyjaźnione i współpracujące z WTZ.

 

 

 

 

 

 


Wycieczka do Poczopka

Dnia 08 maja 2015 roku odwiedziliśmy Poczopek – kolejną atrakcję województwa podlaskiego, która jest efektem pracy nadleśnictwa w Krynkach. Obiekt tajemniczo nazwany przez leśników „Silvarium” stanowi leśny park po obszarze którego możemy swobodnie się poruszać. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od opisu i mapy tego miejsca. Kierując się wzdłuż lasu podziwiamy piękną przyrodę, drewniane pomniki oraz punkty informacyjne zlokalizowane wśród drzew. Wychodząc z lasu naszym oczom ukazuje się przepiękna okolica, która stanowi samo centrum tego miejsca. To właśnie w tym miejscu zlokalizowana jest największa liczba atrakcji Poczopka. Zobaczymy tutaj między innymi liczne malownicze mostki nad małą rzeczką, ciekawe rzeźby z drewna i kamienia, drewniane chatki, całe kolekcje słonecznych zegarów oraz przepiękną aleję drzew, którą leśnicy nazwali „Alejką Feng Shui”. Najnowszą „zdobyczą” tego miejsca jest Park Megalitów czyli wędrujące skały. Jest to zbiór potężnych głazów narzutowych ułożonych w formie celtyckiego kręgu. Niesamowitą atrakcją są również sowy, większość polskich gatunków do oglądania w specjalnie przystosowanych klatkach. Na koniec udaliśmy się na ognisko.

 

 

 

 


Wianki

Tak nasi uczestnicy podziwiali piękne uroki wiosny. Wszyscy zrobili wianki z mleczy niesamowicie przy tym bawiąc się.


  


Wystawa prac więźniów w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku

29 kwietnia w odpowiedzi na zaproszenie Dyrektora Zakładu Karnego w Białymstoku, uczestnicy i instruktorzy naszej placówki wzięli udział w otwarciu wystawy „Obiekty Sakralne Podlasia”, prezentowanej w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Podczas wernisażu obejrzeć mogliśmy zdjęcia, ikony, szkice czy też płaskorzeźby, wykonane przez skazanych, odbywających karę w białostockim więzieniu. Prace wykonane różnymi technikami, powstawały przez prawie pół roku, a w przygotowaniu ich uczestniczyło kilkunastu więźniów. W drodze powrotnej udaliśmy się na wspólny obiad, oraz zwiedzanie miasta.

 

 


IX Otwarty Konkurs Lepienia w Glinie

W dniu 25 kwietnia uczestnicy warsztatu terapii zajęciowej pod opieką instruktorów Bożeny Gryko i Joanny Szczerbacz wzięli udział , w konkursie lepienia w glinie pt: „Maski”, który odbył się w Starym Lewkowie. Pod czujnym okiem pani Olgi Maksymiuk instruktorki  plastyki , która prowadziła konkurs powstały piękne pełne pomysłów i wyobraźni prace . Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami.

 


Prezentacja Komiksu Krzysztofa Dąbrowskiego podopiecznego Domu Pomocy Społecznej w Garbarach

Dnia 24 IV 2015 roku kilkoro podopiecznych wraz z kierownikiem i instruktorami odwiedziło Pracownie Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie. Na spotkaniu odbyła się prezentacja komiksu oraz wystawa prac K. Dąbrowskiego oraz S. Łaskiego. W trakcie wizyty można było obejrzeć multimedialny pokaz komiksu zlustrowaną muzycznie przez Pawła i Piotra Oziabło. Na koniec każdy z uczestników otrzymał wydany komiks z autografem.PFDF w Michałowie, Cerkiew w Gródku, Zajazd przy granicy PRONAR

Dnia 30 marca zorganizowana została wycieczka, udaliśmy się do Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii w Michalowie, gdzie wspólnie obejrzeliśmy dwa filmy. O życiu i twórczości artystycznej ikonografa Michała Piekarskiego, oraz film „Konsul całego PRLu”- czyli wspomnienia z okresu wojennego mieszkanki Gródka. Następnie pojechaliśmy do Cerkwi P.W. Najświetszej Marii Panny w Gródku, gdzie przyjął nas proboszcz tamtejszej parafii, który opowiedział historie świątyni. na zakończenie wycieczki udalismy się do restauracji „Zajazd Przy Granicy PRONAR” na obiad.

 

 


Juz po raz drugi trafił do nas naprawiony sprzęt ortopedyczny.

23 marca naszą placówkę odwiedziło pięcioro więźniów z Zakładu Karnego w Białymstoku wraz z wychowawcami oraz dyrektorem. Więźniowie przekazali wcześniej naprawiony sprzęt ortopedyczny na potrzeby podopiecznych fundacji. Jest to już druga tego typu akcja i jak zapowiedzieli nie ostatnia. Nasi uczestnicy przywitali gości występem artystycznym przygotowanym pod okiem instruktorów. Podczas dyskusji wspólnie ustaliliśmy, iż nasza współpraca powinna odbywać się regularnie i na większą skalę.

 


Piknik, zaćmienie słońca i zabawy 🙂

20 marca przed naszym budynkiem podziwialiśmy zaćmienie słońca, zorganizowanych przy tym zostało także wiele ciekawych zabaw min. z chustą Klanza. Pogoda dopisała jak na ostatni dzień zimy. Pracownia artystyczna zorganizowała przystrajanie sukni Pani Wiosny, a w międzyczasie można było ogrzać sie przy ognisku i zjeść gorącą kiełbaskę.

 


Wizyta w Przedszkolu w Michałowie

Dnia 18.03.2015r odwiedziliśmy Gminne Przedszkole w Michałowie. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej zostali zaproszeni do wspólnej zabawy muzyczno-ruchowej z przedszkolakami oraz do wspólnego szukania oznak nadchodzącej wiosny. Za pomocą kolorowych kredek i kartki papieru powstał wspólnie wykonany kolorowy obraz nadchodzących ciepłych dni. Na koniec pobytu w przedszkolu zostaliśmy zaproszeni do wspólnego zdjęcia oraz na wspólny poczęstunek. Siedząc w kolorowo bajecznych salach, mogliśmy sięgnąć do wspomnień z minionych lat i z uśmiechem na twarzy przypomnieć pluszowego misia, a może nawet rozbite kolano… 


Dzień kobiet w WTZ

 W dniu 10 marca 2015 roku w naszej placówce uroczyście obchodzono Dzień Kobiet. Imprezę połączono z Dniem Mężczyzn
Podopieczni pod okiem instruktorów Mirosławy Szczerbacz i Bożeny Gryko przygotowali i zaprezentowali zabawne scenki, skecze i piosenki związane tematem uroczystości. Po inscenizacji nawzajem złożono sobie życzenia i wręczono drobne upominki (zakupione w ramach treningu ekonomicznego). Oprócz tego każda Pani otrzymała kwiaty. Następnie odbył się wspólny poczęstunek, który przygotowali uczestnicy w pracowni Gospodarstwa Domowego. 

 


Spotkanie z wolontariuszami z Zespołu Szkół w Gródku

W dniu 09 marca odwiedziła nas grupa młodzieży z klasy szóstej, Zespołu Szkół w Gródku, którzy gościli u nas po raz pierwszy.Na wstępie wymieniliśmy się doświadczeniami dotyczącymi wolontariatu, prowadzonego przez uczniów ze szkoły. Nasi podopieczni opowiedzieli o działaniach charytatywnych podejmowanych przez WTZ w ramach akcji „Pomocna Dłoń”.  Po krótkim omówieniu specyfiki działania naszej placówki, oraz poszczególnych pracowni, wspólnie z dziećmi uczestnicy warsztatu wykonali wielkanocne zające z siana, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Po zakończonej pracy wszyscy udali się na słodki poczęstunek i ognisko.

 


Zajęcia z pierwszoklasistami Zespołu Szkół w Gródku

Dzisiejszego dnia 05 marca siedmioro naszych uczestników udało się do Szkoły Podstawowej w Gródku w celu przeprowadzenia zajęć integracyjnych z pierwszoklasistami. Po zapoznaniu się z grupą dzieci i wysłuchaniu przygotowanego przez nie występu artystycznego, opowiedzieliśmy o historii i specyfice działania naszej placówki. Następnie odbyły się zajęcia przygotowane wcześniej przez naszych podopiecznych polegające na malowaniu stopami na płótnie w  trakcie tańca towarzyskiego. Po wspólnej zabawie uczestniczyliśmy w grach i zabawach integracyjnych. Na koniec udaliśmy się na obiad i słodki poczęstunek.   

 Reportaż w Telewizyjnej Panoramie o Michale PiekarskimZajęcia integracyjne z dziećmi z Przedszkola Samorządowego w Gródku

W dniu 19 lutego udaliśmy się do Przedszkola Samorządowego w Gródku, gdzie odwiedziliśmy grupę pięciolatków. Nasi podopieczni zaprezentowali przygotowany przez siebie występ artystyczny i wykonali kilka utworów muzycznych. Po prezentacji wspólnie z dziećmi uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych podczas których wykonaliśmy piękne korale, które maluchy mogły później zabrać do domu. Naszej pracy bacznie przyglądała się pani wicedyrektor Szkoły Podstawowej, która wyraziła chęć czynnej współpracy z naszą placówką. 

 

 Bal Karnawałowy z WTZ Hajnówka

W dniu 11 lutego zorganizowaliśmy wewnętrzny bal karnawałowy, na który zaprosiliśmy uczestników i kadrę z zaprzyjaźnionej placówki – Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce.  Podczas imprezy mile widziane było karnawałowe przebranie, więc zarówno przybyli goście, jak też nasi uczestnicy mieli na sobie barwne kostiumy. W trakcie balu zorganizowanych zostało wiele gier i zabaw w których wspólnie uczestniczyli podopieczny obu placówek. Podczas jednej z konkurencji wyłonieni zostali król i królowa balu. Duża popularnością cieszyło się też karaoke w którym każdy mógł spróbować swoich sił. Po hucznej zabawie poczęstowaliśmy swych gości pizzą i słodyczami.

  Warsztaty Ikonograficzne

Rozpoczęte w 2014 roku warsztaty pisania ikon, które prowadzi pan Michał Piekarski- głuchoniemy absolwent Szkoły Ikonograficznej mieszczącej się w Bielsku Podlaskim. Do udziału w zajęciach z ikonografem wybrano pięcioosobową grupę, która rozpoczęła pracę nad pisaniem ikon, pod czujnym okiem pana Michała mogliśmy się dowiedzieć, jak tworzy się ikonę od podstaw.

 

 

 Kolędujemy u Podopiecznych Hospicjum

Dnia 05 lutego uczestnicy naszego WTZ, już po raz trzeci udali się z kolędą do podopiecznych Domowego Hospicjum w Nowej Woli Odwiedziliśmy kilka domów w Gminie Michałowo, oraz Gminie Narew, prezentując dwie kolędy w języku polskim i ukraińskim. Każda wizyta w domu chorego niosła ze sobą wiele wzruszających doznań, jednak nasi kolędnicy byli w stanie całkowicie oddać klimat świąt i dać chorym chwilę zapomnienia o chorobie i trudnej codzienności. W tym roku podczas kolędowania towarzyszyli nam dwaj redaktorzy, katowickiego tygodnika „Gość Niedzielny”, którzy przyjechali  do Nowej Woli, by bliżej poznać pracę naszego hospicjum i Warsztatu Terapii Zajęciowej, jak też przyjrzeć się życiu mieszkańców okolicznych wsi.

   Bal Karnawałowy w Restauracji „KRĄG” Białystok

W odpowiedzi na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej „JARD”, dnia 03 lutego uczestniczyliśmy w „Balu Karnawałowym”, który odbył się w Klubie Rozrywki „KRĄG” w Białymstoku.Spotkanie rozpoczęli gospodarze imprezy, którzy po oficjalnym powitaniu gości zachęcili wszystkich uczestników do wspólnego odtańczenia „Poloneza”. W czasie imprezy wszyscy mieliśmy możliwość uczestnictwa w pokazach magii, koncertach gwiazd disco polo, jak też konkursie tańca, w którym czworo naszych podopiecznych zajęło zaszczytne miejsce na podium. Otrzymaliśmy również drobne upominki za najładniejsze przebrania karnawałowe, które cieszyły się dużym uznaniem wśród zgromadzonych gości. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy płyty i autografy od występujących w czasie imprezy artystów.

 Przegląd Kolęd i Obrzędów Kolędniczych „Kolędujmy Razem” Narewka

Dnia 23 stycznia wzięliśmy udział w Przeglądzie Kolęd i Obrzędów Kolędniczych- „Kolędujmy Razem”, który zorganizowany został przez Gminny Ośrodek Kultury w Narewce.W konkursie wzięły udział 23 grupy kolędnicze w czterech kategoriach wiekowych.  Nasi uczestnicy zaprezentowali dwie kolędy w języku polskim i ukraińskim zdobywając tym samym trzecie miejsce w najstarszej grupie wiekowej.