W dniach 08 -09 -10 czerwca 2017,
podopieczni naszej placówki udali się na trzydniową wycieczkę do Dęblina i okolic. W pierwszym dniu wyjazdu, po zakwaterowaniu się na miejscu noclegowym jakim był „ Zajazd na Towarowej”, mieliśmy czas na odpoczynek i zwiedzanie okolicy. Następnie mogliśmy korzystać z zaplanowanych na ten dzień atrakcji takich jak zabawa taneczna oraz wspólna kolacja na świeżym powietrzu.
Zdjęcia
Drugiego dnia, po śniadaniu udaliśmy się na oddaloną o kilkadziesiąt kilometrów od Dęblina „Farmę Iluzji”, która zlokalizowana jest Dolinie Rzeki Okrzei w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Lublinem. To jedyny w Polsce pięciohektarowy, sensoryczny Park Rozrywki, w którym do dyspozycji gości jest kilkadziesiąt różnego rodzaju atrakcji z których wszyscy mogliśmy skorzystać. Były to między innymi: Latająca Chata Tajemnic, Zwiedzanie Muzeum Iluzji, Lewitujący Kran, Tunel Zapomnienia, Grobowiec Faraona, Przygoda w Zakręconym Domku, Lustrzany Labirynt, Przeprawa Tratwami Przez Zaklęty Staw i wiele innych. Na koniec zwiedzania zjedliśmy wspólny posiłek i wróciliśmy do hotelu gdzie przy ognisku dzieliliśmy się wrażeniami.
Zdjęcia
Ostatni dzień rozpoczął się od wspólnego śniadania, po którym udaliśmy się na zwiedzanie miasta Dęblin. Po spotkaniu z przewodnikiem odwiedziliśmy Muzeum Sił Powietrznych, jedną z najmłodszych instytucji kultury, utworzoną w oparciu o dawną Salę Tradycji Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Obejrzeliśmy tam wystawę stałą, przedstawiającą historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł aż po czasy współczesne. Prezentowana w formie plansz, uzupełniona jest licznymi dokumentami i pamiątkami archiwalnymi oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego. Na wystawie można było obejrzeć m.in. osobiste rzeczy po tragicznie zmarłych polotów 315 Dywizjonu Dęblińskiego, oraz prezentację odznak lotniczych od czasów zaborów po współczesność, jak też Sztandar – Relikwia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej. Kolejnym etapem zwiedzania była wystawa plenerowa ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów w tym zestawy radiolokacyjne. Kolejnym etapem zwiedzania była Twierdza Dęblin, którą wzniesiono w wyniku realizacji założeń obronnych opracowanych w Rosji na początku lat trzydziestych XIX wieku i muzeum Twierdzy – na terenie jednostki wojskowej, wpisaną do Kanonu Krajoznawczego Polski. Budowę twierdzy rozpoczęto wkrótce po klęsce powstania listopadowego. Prócz zadań obronnych, miała ona podobnie jak Cytadela Aleksandrowska w Warszawie pełnić funkcje policyjne. Twórcą umocnienia był generał Iwan Dehn, twórca większości wznoszonych ówcześnie rosyjskich fortyfikacji, między innymi rozbudowywanej Twierdzy Modlin czy wspomnianej Cytadeli Aleksandrowskiej.
Zdjęcia