Spotkanie Przedświąteczne
Dnia 17 grudnia 2014 roku odbyło sie w naszym warsztacie Spotkanie Przedświąteczne, oprócz uczestników i kompletnej kadry przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Michałowa Włodzinierz Konończuk, ks. Jan Jaroszuk, ks. Krzysztof Andryszak, dyr. Banku Anna Żaczkowska kierownik Egeniusz Załęski oraz zastępca Nadleśnictwa Żednia Jarosław Karpiuk.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, świątecznej atmosferze przy wigilijnych potrawach, a na koniec uczestnicy zaśpiewali parę kolęd.Spotkanie z wolontariuszami
10 grudnia 2014 roku odbyły się w naszym warsztacie wspólne zajęcia z wolontariuszami Michałowskiej oraz Białostockiej szkoły zainspirowane przez Podlaskie Hospicjum Onkologiczne. Robiliśmy różnego rodzaju ozdoby świąteczne w tym ozdabiane ręcznie pieczone pierniki. W czasie zabawy nagrywany był teledysk z wpólnie śpiewaną kolędą, który będzie dostępny wkrótce.


Pożegnanie Pawła
{%paste_d7db84ab66%}Spotkanie Andrzejkowe
27 listopada w odpowiedzi na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ogrodniczkach wyjechaliśmy wszyscy na spotkanie Andrzejkowe. Instruktorzy przygotowali wiele ciekawych zabaw, wróżb oraz konkurencji związanych ze świętem. Na koniec odbyło sie ognisko oraz pieczenie kiełbasy.Wycieczka do Białegostoku
Dnia 07 listopada 2014 roku wyjechaliśmy całym warsztatem do kina Helios w Białystoku na Polską komedię pt. „Dzień Dobry, kocham Cię”. Film wszystkim podobał się, większość uśmiała się, aż do łez.
Po filmie wszyscy udaliśmy się na pyszne przekąski w barze KFC, gdzie każdy z uczestników miał możliwość samodzielnie zamówić sobie jakiś zestaw do jedzenia.

 


II Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych
Zbiór Form Artystycznych
Dnia 23 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie odbył się II Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „ Zbiór Form Artystycznych”, którego głównym organizatorem jest nasza placówka.Tegorocznym tematem przewodnim był „Zawód o jakim marzę….”. Łącznie w przeglądzie wzięło udział 11 placówek, które nadesłały 46 prac wykonanych różnorodną techniką plastyczną. W wernisażu i uroczystym podsumowaniu uczestniczyli podopieczni i opiekunowie z ośmiu ośrodków; WTZ Ogrodniczki, DPS „Jawor”- Jałówka, WTZ Mońki, DPS w Białymstoku ( Filia Bobrowa ), DPS „Spokojna Przystań”- Garbary, Ośrodek Wsparcia Dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Łaźniach, WTZ Hajnówka, oraz WTZ Nowa Wola. Większość z nich, podczas przeglądu, zaprezentowała skrót dorobku artystycznego. Swoją obecnością zaszczycili nas również: pani Sekretarz Gminy Michałowo- Anna Dobrowolska- Cylwik, pani Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku- Elżbieta Rajewska- Nikonowicz, oraz pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie- Elżbieta Palinowska. Na zakończenie części oficjalnej gościnnie, zaprezentowała się młodzież z grupy wokalnej „Śpiewaj Dusza”, działającej przy GCK w Michałowie. Po ich występie wszyscy goście, zaproszeni zostali na poczęstunek, oraz integracyjną zabawę taneczną.

 


Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
22 października wyjechaliśmy całym warsztatem na wycieczkę do znanego wszystkim ośrodka Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wszyscy podziwiali z ogromnym zainteresowaniem przedstawione tam prezentacje z fizyki, matematyki czy chemii.


VI Przegląd Pieśni Biesiadnej „Jesień z Biesiadą” w Sokołach
Dnia 30 września 2014 roku wzięliśmy udział w VI Przeglądzie Piosenki Biesiadnej w Wykonaniu Osób Niepełnosprawnych „ Jesień z Biesiadą”, który odbył się w Sokołach, a jego głównym organizatorem był Warsztat Terapii Zajęciowej w Starych Raciborach.Nasi podopieczni przygotowali dwa utwory muzyczne pt. „ Corne łocy”    i „ Nocka Szumiała”.  Zaprezentowany przez naszych uczestników utwory zdobyły duże uznanie ze strony publiczności.


Nasz Wewnętrzny Plener
23 września odbył się w Naszym WTZ Plener Malarski tematem był „Mój wymarzony zwód”. Udział wzięli niemalże wszyscy uczestnicy. Całość została zarejstrowana przez Telewizję Polską, a felieton będzie emitowany w TVP Regionalnej 02. X. 2014 w programie „Recepta na zdrowie” po godz. 17:00

 


Goście z Hiszpanii
22 września odwiedziło nas dwoje wolontariuszy Diana i Fernando z Hiszpanii, którzy przebywają obecnie w Michałowie w ramach projektu Stowarzyszenie Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany ANAWOJ

 

 


Turniej Siatkówki w DPS Garbary
19 września nasi uczestnicy wraz z opiekunami uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym „Silni ciałem, piękni duchem” w Domu Pomocy Społecznej w Garbarach. Po występie zespołu „Promyk”, odbył się turniej piłki siatkowej. Rywalizowały ze sobą cztery placówki: DPS Grabówka, DPS Jałówka, WTZ Nowa Wola oraz DPS Garbary.

 


III Rajd Nordic Walking w Hajnówce
Dnia 19 września 2014 roku czworo uczestników wraz z dwoma opiekunami wzięło aktywny udział w III Rajdzie Nordic Walking Po Puszczy Białowieskiej, zorganizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Hajnówce. Zainteresowanie tegorocznym rajdem było spore, udział wzięło 10 placówek wraz z gospodarzami. Wymarsz jak co roku odbył się spod budynku WTZ Hajnówka trasą liczącą 5 km. W połowie drogi na polanie w środku lasu nastąpiła przerwa, podczas której odbyły się zaplanowane przez organizatorów gry i zabawy sportowe m.in. wyścigi, rzuty do celu oraz zabawy grupowe. Po powrocie każdy uczestnik otrzymał medal oraz puchar i dyplom grupowy, po czym wszyscy udali się na gorące posiłki.

                                                              

 Wizyta Biskupa Henryka Ciereszko
W dniu 17.09.2014 odwiedził Nasz Warsztat biskup Henryk Ciereszko. Nasi podopieczni zaprezentowali skrót osiągnięć artystycznych śpiewając gościom kilka piosenek. Podczas wizyty biskup pochwalił działalność placówki, mówiąc, że widzi wkład pracy włożonej w rozwój, i że życzy dalszych sukcesów.

 


Pracownia Ikonograficzna Michała Piekarskiego
W dniu 15.09.2014 udaliśmy się do Lewkowa Starego, gdzie mieści się pracownia Michała Piekarskiego- ikonografa, który przy współpracy z pracownią artystyczną, prowadzi cykliczne warsztaty ikonograficzne z podopiecznymi naszego warsztatu. W trakcie wycieczki, mieliśmy możliwość bliższego poznania warsztatu ikonograficznego, zapoznania się z techniką powstania ikony, jak też otrzymaliśmy wiedzę teoretyczną z dziedziny ikonografii.

 


XII Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne
Łazy 2014
W dniach 10-12 września sześcioro naszych podopiecznych uczestniczyło w XII OGÓLNOPOLSKICH INTEGRACYJNYCH WARSZTATACH ATRYSTYCZNYCH ŁAZY 2014 „ W morzu aktywności morze nadziei”. Warsztaty te odbyły się Pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej. Głównym organizatorem tej integracyjno- artystycznej imprezy było Polskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło z Koszalina. W spotkaniu wzięło udział 29 placówek z całego kraju. Podczas wyjazdu podopieczni mieli możliwość udziału w wybranych przez siebie warsztatach, prowadzonych przez specjalistów poszczególnych dziedzin. Podopieczni naszej placówki uczestniczyli w warsztatach: teatralnych, tanecznych, w warsztatach malarskich techniką olejną, warsztatach tworzenia ozdób z kamienia, warsztatach marynistycznych, warsztatach z zakresu chemii i fizyki, warsztatach teatralnych, warsztatach integracyjnych pt. „Przyjaciel- znalazłem go nad morzem”, oraz warsztatach wizażu i fryzjerstwa „Piękno jest w każdym z nas”. Podczas trzydniowego pobytu wzięliśmy też udział w projekcji filmu laureata Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, jak też w warsztatach muzycznych prowadzonych metodą Carla Orffa. Obowiązkiem każdej placówki było dostarczenie na miejsce przygotowanej wcześniej pracy konkursowej pt „ W morzu wyobraźni….”, za którą zdobyliśmy II miejsce, jak też prezentacja swoich prac i prowadzenie namiotów tematycznych mających na celu zapoznanie z technikami plastycznymi realizowanymi w swojej placówce, za co również zdobyliśmy wyróżnienie.

 


Wycieczka do Hajnówki
Dnia 4 września udaliśmy się z  wycieczką do Hajnówki w celu przejazdu Turystyczną Kolejką Wąskotorową, której organem nadzorującym jest Nadleśnictwo Hajnówka. Do początku lat 90-tych ubiegłego wieku kolejka służyła do przewozu drewna oraz ludzi związanych z lasem. W 1994 roku od momentu powstania Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”, kolejka zaczęła być wykorzystywana do celów turystyczno – edukacyjnych. W Hajnówce powstał dworzec, w którego skład wchodzi: budynek dworcowy (replika budynku z 1916 roku), oraz peron. Trasa przejazdu kolejki prowadziła nad malownicze jezioro Topiło. Wzdłuż  trasy, którą pokonaliśmy przebiega ścieżka edukacyjna „Kolejką Wąskotorową z Hajnówki do Topiła”. Przy końcowych stacjach zwiedzić mogliśmy miejsca rekreacyjne wyposażone w wiaty,  oraz ścieżkę edukacyjną „Puszczańskie Drzewa”.


Chata Baby Jagi
Dnia 26 sierpnia wybraliśmy się na wycieczkę do niewielkiej miejscowości Orzeszkowo (okolice Hajnówki), gdzie znajduje się prawdziwa Chata Baby Jagi, ta z opwieści i bajek. Wewnątrz chaty znajdują się dwie izby, gdzie ciekawą przygodę organizuje dwoje animatorów. Na podwórzu również nie brakowało ciekawych zabaw. Można było wczuć się w rolę tropiciela, rozwiązując różne zagadki, które uryte były w punktach kontrolnych.


VIII Plener Malarski
Dnia 21 sierpnia 2014 roku w Domu Pomocy Społecznej „ Spokojna Przystań”, odbył się VIII Plener Malarski w którym uczestniczyło troje naszych podopiecznych. Tegoroczny plener otwarty został przez dyrektor DPS- panią Izabelę Konikowską. Po uroczystej inauguracji i występie artystycznym gospodarzy placówki wszyscy uczestnicy udali się na plac przed budynkiem, gdzie powstały obrazy wykonane przez podopiecznych dziesięciu przybyłych placówek. Tegorocznym tematem przewodnim pleneru były uczucia i przemyślenia autorów prac. Po malowaniu w plenerze uczestniczyliśmy we wspólnym poczęstunku po którym odbyło się uroczyste podsumowanie, oraz wręczenie nagród dla wszystkich uczestników przez Dyrekcję DPS oraz Burmistrza Michałowa.
                                  III Maraton Biegowy – Charytatywna 17
02 sierpnia już po raz trzeci Nowa Wola zasłynęła z biegania. W tegorocznym maratonie w trzech kategoriach Dla Hospicjum-Dla Życia pobiegło 113 biegaczy, mino przerażającego upału zainteresowanie było ogromne. W oczekiwaniu na zawodników na scenie występował zespół muzyczny MakarDance, odbył się pokaz zapasów, prezentacja Straży Granicznej oraz występ grupy folklorystycznej „Żemerwa” z Bielska Podlaskiego.
Cała relacja z III Maratonu Biegowego
  II Przegląd Piosenki Nowoczesnej „MAM TALENT”
26 czerwca odbył się już drugi przegląd piosenki nowoczesnej w GOK Michałowo. W występach wzięło udział osiem placówek WTZ Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN, DPS Jawor, DPS Spokojna Przystań, WTZ Łaźnie, WTZ Hajnówka, WTZ Kolno, WTZ Ogrodniczki oraz WTZ Nowa Wola. Repertuar był bardzo ciekawy. Na koniec zaproszono wszystkich do wspólnej zabawy tanecznej podczas występu Pawła Makarewicza.
  XIII Festyn św. Antoniego
13 czerwca zostaliśmy zaproszeni na Już XIII Festyn przez tamtejszy Dom Pomocy Społecznej „JAWOR” w Jałóce. Bardzo miła atmosfera, dużo ludzi byliśmy tam po raz pierwszy. Po mszy w pięknych ruinach starego kościoła zaproszono Nas na festyn na placu przed budynkiem dps.
Występowało tam dużo różnych zespołów, także nasz.
Święta Góra Grabarka
05 czerwca pojechaliśmy całym warsztatem na wycieczkę zawiedzić
Św. Górę Grabarka

 26 maja Dzień Matki
Wszystkim Mamom w dniu Ich święta życzymy Wszystkiego Najlepszego.
W naszym warsztacie, także nie obeszło się bez uroczystości z okazji tego dnia. Zaprosiliśmy mamy oraz opiekunów naszych podopiecznych. Nasi uczestnicy podnosząc powagę tego święta przygotowali występ artystyczny.VII Przegląd Pieśni i Poezji Patriotycznej i Żołnierskiej
„O Czarną Różę”
22 maja uczestniczyliśmy w VII Przeglądzie Pieśni Patriotycznych, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Czarnej Białostockiej. Do występu przygotowało się sześcioro uczestników, którzy zaprezentowali dwie pieśni w kategorii zespół wokalny, oraz wiersz w konkusie recytatorskim.


Wycieczka po Michałowie
19 maja zorganizowaliśmy wycieczkę po Michałowie. W odpowiedzi na zaproszenie Burmistrza Michałowa pana Marka Nazarko zwiedziliśmy Ratusz Miejski. Burmistrz odpowiadał na pytania uczestników następnie w skrócie opowiedział dotychczasowe osiągnięcia oraz planowane przedsięwzięcia Gminy. Kolejną instytucją była Straż Pożarna, tam zobaczyliśmy podstawowe wyposarzenie wozów strażackich, procedury postępowania w razie pożaru, a także jak postępować z ogniem. W tym samym miejscu stacjonuje również Michałowska Karetka Pogotowia, którą również udało Nam się zwiedzić.
Na koniec wycieczki udaliśmy się na obiad do Gospody w Michałowie.

 III Podlaskie Targi Ekonomii Społecznej
18 maja wyjechaliśmy do Białegostoku na III Targi Ekonomii Społecznej w celu zaprezentowania swojej działalności, swoich wyrobów. Na targach promowało się kilkanaście tego typu placówek, każda miała również możliwość krótkiego występu artystycznego na scenie przed teatrem dramatycznym. Na koniec wystąpiła gwiazda, zespół Czeremszyna.
 

 


iv Rajd Rowerowy
Spotkanie Integracyjne „Dobra Wola” 10 maj 2014
W sobotę 10 maja 2014 roku odbyło się już czwarte Spotkanie Integracyjne „Dobra Wola”, w ramach którego jak co roku wzięli udział rowerzyści w IV Podlaskim Rajdzie Rowerowym – Dla Hospicjum Dla Życia. Po raz pierwszy w tym roku odbył się także Festiwal Zdrowia.

 


Wycieczka do Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Dnia 18 marca zostaliśmy zaproszeni do Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gdzie mięliśmy okazję zwiedzić min. Muzeum Medycyny oraz Pałac Branickich.

 Dzień Kobiet

Dnia 11 marca w Naszym warsztacie odbyła się uroczystość z okacji Święta wszystkich kobiet.Walentynki
Dnia 14 lutego jak co roku w naszym warsztacie zostały zorganizowane Walentynki. Podczas zabawy tanecznej odbyło się wiele ciekawych konkursów, gier i zabaw, nie zabrakło także króla i królowej balu. Na koniec rozdana została poczta walentynkowa.

 Ognisko i kulig
5 lutego 2014 roku w ramach integracji kadry i uczestników w naszym WTZ
został zorganizowany kulig. Pogoda tego dnia była przepiękna, lekki mróz i dużo słońca. Z warsztatu wyjechaliśmy o godzinie 10.00. W lesie było już
przygotowane miejsce na ognisko. Część uczestników zajęła się rozpalaniem ognia a część organizowaniem zabaw i konkursów. Wielką atrakcją była przejażdżka na sankach na czas.  Uczestnicy kuligu po kolei radośnie
poddawali się przejażdżce i rywalizacji. Wszyscy byli wygrani i otrzymali drobne nagrody.  Było przy tym nie mało zabawy i wesołych sytuacji.
Dużo śmiechu było także przy przeciąganiu liny oraz rzutach śnieżkami do celu. Każdy mógł ogrzać się przy ognisku i upiec sobie kiełbaskę.
 Humor dopisywał do końca. Po sprzątnięciu leśnej polany wróciliśmy do warsztatu szczęśliwi i uśmiechnięci.Warsztaty z dziećmi na koloniach zimowych w ZS w Michałowie
Dnia 28 stycznia część naszych uczestników odwiedziło Gminny Zespół Szkół w Michałowie, gdzie wspólnie z przebywającymi tam dziećmi na koloniach zimowych wykonali różnego rodzaju ozdoby. Współpraca oraz zaangażowanie było na najwyższym poziomie, a efekt końcowy zadziwiający.

 VII Gminna Prezentacja Zespołów Kolędniczych
„Gwiazda i Kolęda” w Narewce
W odpowiedzi na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Narewce, 21 stycznia uczestniczyliśmy w VII Gminnych Prezentacjach Zespołów Kolędniczych „Gwiazda i Kolęda” w Narewce.
Dziesięcioro uczestników WTZ, wraz z instruktorem Joanną Łakiel- Syczewską przygotowali dwie składanki kolęd w języku polskim oraz białoruskim, które zaprezentowali podczas przeglądu. Z uwagi na fakt, iż był to konkurs w którym oceniano zarówno wykonanie kolęd jak też całą oprawę artystyczną, nasz zespół wystąpił w tradycyjnych strojach,  niegdyś bardzo popularnych w naszym regionie. Zaprezentowaliśmy również słomianą gwiazdę, którą podopieczni własnoręcznie wykonali podczas zajęć w WTZ. Nasze starania zostały docenione przez jury powołane
na czas prezentacji, za które zdobyliśmy II miejsce, oraz nagrodę finansową.Spotkanie kolędowe w WTZ Hajnówka
Dnia 22 stycznia 2014 roku cały nasz warsztat w odpowiedzi na zaproszenie z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce wyjechał na wspólne kolędowanie. Uczestnicy z Hajnówki przyjęli nas bardzo gorąco. Na rozpoczęcie przygotowali ciekawy występ o narodzinach Jezusa Chrystusa, następnie wszyscy udali sie na przygotowane ognisko. Na ognisku czekało na nas kilka gorących dań oraz pieczenie kiełbaski. Na koniec jak co roku odbyła się huczna  zabawa taneczna ze słodkim poczęstunkiem. Wszystkim bardzo sie podobało.Karnawał
Dnia 21 stycznia w naszym warsztacie została zorganizowana karnawałowa zabawa taneczna, na której odbyło się dużo gier, konkursów i zabaw. W przerwie były hot-dogi i słodki poczęstunek. Wszystkim bardzo się podobało.WTZ z kolędą w domach chorych
Dnia 17 stycznia podopieczni naszej placówki po raz kolejny udali się z kolędą do domów chorych, obiętych opieką Hospicjum Domowego Proroka Eliasza w Nowej Woli. Grupa kolędników odwiedziła kilkoro mieszkańców Michałowa oraz Gródka, którzy byli zaskoczeni widząc naszych uczestników.