Gala Ubi Caritas

W sobotę, 16 października, podczas ekumenicznej uroczystości w Warszawie zostały uhonorowane osoby angażujące się w działalność charytatywną. Swoje nagrody i wyróżnienia przyznały Caritas, prawosławny Eleos oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Mottem tegorocznej Gali Ubi Caritas są słowa bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia: „Ludzie mówią: Czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość.”

– To piękne podsumowanie działalności wszystkich nominowanych, ale też wspaniała wskazówka dla nas wszystkich. Bo jak moglibyśmy dobitniej wyrazić naszą miłość do bliźniego, naszą troskę o potrzebujących, jak właśnie w ten sposób – poświęcając im swój czas. Ten czas, który jest dla nas tak cenny, którego często brakuje nam na co dzień, choćby na odpoczynek po wyczerpującej pracy – podkreślił ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska – organizatora tegorocznej edycji wydarzenia.

Tradycyjnie już, podczas gali, Caritas Polska wręcza laureatom nagrody w postaci statuetki Świętej Faustyny, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uhonorowuje nagrodzonych statuetką Miłosiernego Samarytanina, a Eleos Kościoła prawosławnego przyznaje nagrodę Dłoni Miłosierdzia.

XX Gala Ubi Caritas odbyła się w rzymskokatolickiej katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Z nominacji ELEOS Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej nagrody otrzymali:

– Nagrodę Główną „Dłonie Miłosierdzia 2021” w kategorii „Współpraca z ELEOS” ks. prot. Jarosław Szczerbacz Od 10 lat prowadzi on placówkę skierowaną do osób niepełnosprawnych w ramach Fundacji Nowa Wola.

– Dyplom uznania „Dłonie Miłosierdzia 2021” w kategorii „Współpraca z ELEOS” Jarosław Jatel i Marcin Pogorzelski – wieloletni wolontariusze placówek ELEOS.

– Dyplom uznania „Dłonie Miłosierdzia 2021”w kategorii „Świadectwo Miłosierdzia” nagrody otrzymali pracownicy SPWD ELEOS w Białymstoku: Dominika Olga Królikowska, Mariusz Danieluk oraz Anna Haponiuk.

Po części oficjalnej dla zebranych wystąpił Duet Gajda, utalentowane rodzeństwo z Olszanicy w Bieszczadach, którego muzyczny repertuar łączy w sobie dziedzictwo wielu narodów i kultur.